Немски приказен град, чиято свобода беше запазена от пиян кмет, а Дисни буквално го прерисува 

16 ноември 2025 07:17   3784 прочита


 
 
Ротенбург об дер Таубер, живописен град в Бавария, се намира на „Романтичния път“ между Вюрцбург и Баварските Алпи и често е споменаван като най-красивия град в Германия. Градът, в който живеят повече от 11 000 души, изглежда като от приказка. 


И всъщност е така. Екипът на Дисни е бил вдъхновен от него, когато е „строил“ много от местата, където живеят героите им, а къщата на Пинокио ​​е буквално копирана от Ротенбург. 

Разходката из историческия център на Ротенбург об дер Таубер е едно пъстро пътешествие през историята. Калдъръмените улички и цветните къщи с дървени конструкции и кули, очертаващи алеите, свидетелстват за значението на средновековния Ротенбург, чието развитие достига своя връх през 15 век. 

Градът е обграден от стени, които днес предлагат прекрасна четирикилометрова разходка. Обиколката обикновено започва от една от петте градски порти – Родертор. В стените има и 42 кули, в някои от които може да се влезе. От кулата Коболцел можете да се отправите към сърцето на града и най-фотографираната му част – стария квартал Плейнлан. 

Само на няколко минути пеша оттук се намира Средновековният музей на престъпленията и мъченията, най-големият по рода си в Европа. Наблизо се намира друг много специален музей – Немският коледен музей, където Коледа продължава през цялата година. Когато съчетаете магията на Ротенбург през ноември с известния декемврийски панаир „Reiterlesmarkt“, Ротенбург наистина се превръща в зимна приказка. 

Но без значение по кое време на годината се окажете тук, със сигурност ще срещнете нощния пазач с черна пелерина, който ще ви разкаже множество анекдоти от дългата история на града. Той ще ви разкрие и че най-големите врагове на града са били пияниците - защото са заспивали на пост, а градът е можел да изгори напълно в момент на невнимание. 

Но, както историята може да изненада, Ротенбург е спасен от пиян кмет. След поражението в Тридесетгодишната война, градът е окончателно освободен през 1631 г., благодарение на тогавашния кмет, който приема предизвикателството на врага да изпие повече от три литра вино на една глътка. Халбата се съхранява в колекцията на Имперския градски музей, а споменът за това събитие живее и днес чрез пиесата „Der Meistertrunk“ (Глътка на господаря), която традиционно се играе на Задушница. 

Ротенбург, един от най-добре запазените средновековни градове в Германия, се гордее със своята готическа и ренесансова кметство, средновековната църква „Свети Яков“, чийто орган „Ригер“ често се изпълнява от солисти от световна класа, и театър „Топлер“ – най-красивият театър в Бавария. 

Очарователните околности на Ротенбург предлагат множество преживявания за всеки вкус. Катерачи, голфъри, колоездачи и туристи ще намерят своето място тук. Гурманите ще бъдат не по-малко доволни. 

„Enjoy ob der Tauber“ ще ви поглези с местни специалитети, а ресторантите Schranne и Höll предлагат най-добрите домашно приготвени колбаси. Не пропускайте Café Lebenslust, където – както подобава на приказка – ще ви сервират напитка, приготвена с хибискус, розови листенца, мента и пенливо вино. 

Ротенбург също има свой оригинален десерт – „Tauberkugeln“, снежни топки, които някога са били правени от монаси и смесвани с ром, за да се избегне лошо настроение по време на пост. Първоначално правени от люспесто тесто и оваляни в пудра захар, днес има многобройни варианти на тази сладка закуска, които задължително трябва да опитате в традиционната сладкарница „Walter Friedel“. 
 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар